За да продава успешно, всеки хотел трябва да използва гъвкава ценова политика съобразена със силните и слаби сезони, натоварените месеци, уикендите и така нататък. Селс мениджърите прибягват до използването на различни техники за да продават скъпо или евтино, в зависимост от търсенето и заетостта през съответния период.
Ефективен инструмент за управление на приходите е така наречената ценова матрица. Тя съдържа ценови нива BAR (Best Available Rate), които се предлагат при различните степени на търсене.
При съставянето на ценовата матрица се имат в предвид следните критерии:
-Ценови пунктове (БАР нива) са съставени по смисъла на очакваното ниво на търсенето (от високо към затруднено за всеки сезон)
- Не се препоръчват повече от 12 нива БАР
-Свиването на цените от едно бар ниво към следващо е нещо много важно и трябва да е добре обмислено.
Ето един пример за ценова матрица:
За да се определи какви цени са подходящи за всяко ниво ще помогне, ако се анализират цените, които най-добре продават разгледани по дистрибуционни канали, месеци и видове. По този начин няма да се пропускат възможни ценови нива.
Например, ако разгледаме продажбите на хотел в таблицата долу, ще забележим, че има високи продажби на нощувки пласирани на ценово ниво 6. В тази ситуация може да бъде ефективно да се премине по-рано към БАР 5 и да се продава на малко по-висока цена, или ако търсенето не поддържа такива цени да се приложи БАР от 85.00 лв., за да може да се улови пък това търсене. В тази ситуация добре би било да се преобразува частично търсенето за БАР 2 на 130.00лв.
Както сами се убеждавате от посочените примери ясно дефинирани възможности могат да се наблюдават само, ако се работи с БАР нива, а не просто промяна на цените в хотелската софтуерна система.
Анализирайки развитието на различните нива на търсене, ще ви се удаде възможност да разработите гъвкава и ефективна ценова схема за продажбите в хотела. Ще разполагате с един наистина мощен инструмент за управление на приходите.