Всеки един бизнес, който се занимава с производството на услуги, трябва да се постави на мястото на своите клиенти, за да разбере от какво имат нужда те. Така е и с хотелската услуга. За съжаление обаче, малко са тези, които изпробват собствените си услуги като клиенти (говоря за България).
Гостувайки в собствения си хотел (ако сте мениджър, собственик или работите в хотела) ще изпитате това, което предлагате на вашите гости. Ще разберете какво можете да подобрите, какво друго да предложите и какво да изключите от услугите си.
Хотелската стая трябва да предлага необходимия комфорт далеч от дома, а дори и повече. Разбира се, че хората не пътуват, за да прекарат времето си в хотелската стая, но когато се приберат в нея трябва да се чувстват удобно, сякаш стаята е част от техния дом. От значение са размерът на стаята, подредбата на мебелировката и нейния вид, интериора и неговото качество, осветлението в стаята, дневната светлина, нивото на шум и може би най-важната част от хотелската стая, а именно банята.
Размерът на хотелската стая
Размерът на хотелската стая е важен фактор, който влияе и за формирането на цената на стаята. В Наредбата за категоризиране на средствата за подслон има залегнали минимални размери за вида на помещенията. Всички знаем обаче (или поне се досещаме) как са категоризирани доста от хотелите в България, но да приемем, че всичко е по правилата. Размерите са различни за различните категории хотели. За единична стая – от 9 до 16.4 кв.м. и за двойна стая – от 12 до 20.4 кв.м. Ако са спазени изискванията за размерите на помещенията, но размерите на мебелировката в тях не е съобразена с помещенията, или има прекалено много мебели, ще се получи обратен ефект. Свободното пространство в стаята ще бъде по-малко и това ще се отрази на комфорта на госта. Ако ви се е случвало да бъдете в помещения с повече мебели от необходимото със сигурност сте се почувствали некомфортно (може да не сте го осъзнали, но това се е отразило на състоянието ви).
Подредбата на мебелите
Подредбата на мебелите в стаята играе роля върху възприятието, а от там и върху преживяването, което госта ще изпита, отсядайки в хотелската стая. Важно е мебилировката да бъде съобразена с типа хотел. Ако е бизнес хотел например, бюрото трябва да е достатъчно голямо, за да побере лаптоп и да остане място за документи, папки и т.н. Столът трябва да е ергономичен, да предлага висока степен на комфорт при работа. Бизнес туристите е вероятно да ползват това пространство за да свършат част от работата си, докато са в хотелската стая. Ако хотелът е ваканционен, бюрото в повечето случаи ще се използва за поставяне на лични вещи – лаптоп, мобилен телефон, козметика и т.н. Над бюрото ще има огледало, така че дамите ще използват бюрото като тоалетка. На бюрото може да бъде поставен и телевизор (желателно с плосък екран, за да не заема допълнително място.) Гардеробът ще е по-важен от бюрото, имайки предвид, че гостите ще прекарат повече време на туристическото място. Важно е обемът му да е съобразен с капацитета на стаята – дали е за 1, 2ма или повече хора. Трябва да има достатъчно място за дрехите на всички. Също така е необходимо да има поставка за куфарите на гостите. Никой от нас няма да се чувства комфортно, ако се налага цяла седмица да прескача куфари, защото няма място за тях. Желателно е ползването на професионални консултанти, които да изберат и подредят мебелите възможно най-функционално.
Интериор
Осветлението
Дневната светлина
Дневната светлина също е от значение. Тук влияе избора на дограмата. Различните стъклопакети предлагат различен степен на пропускане на светлината. За по-лесно ориентиране се използва коефициентна на светло-пропускливост. Благодарение на този коефицент може да се избере дограма, която да бъде съобразена със съответното местоположение на хотела. Нивото на шум също е обвързано с дограмата. Тук можете да прочетете по-подробно статията на Таня Тодорова “Стъклопакетът – комфорт без компромиси”.