В хотелиерския бизнес често се налага служителите да работят извънредно - over time. Извънредният труд дава възможност за ефективно управление на високи натоварвания, без да се увеличава числеността на персонала. Той е възможност за допълнителни доходи за служителите, без да се налага те да правят компромиси с своята лоялност към фирмата. Когато се използва правилно, извънредния труд e много мощен инструмент за задоволяване на нуждите на натовареност, като същевременно се минимизират разходите и се увеличи удовлетвореността на персонала. Липсата на правилен подход по тази материя обаче, може да доведе до високи разходи, злоупотреби с служебното положение, спад в качеството на работата, занижаване на морала у служителите, увеличаване на текучеството.
Ползите от използването на извънреден труд са:
- Извънредния труд може да бъде регулиран така, че да съответстват на трудовите ресурси и да бъде съобразен с нуждите на бизнеса към момента.
- Персонала полагащ извънреден труд, не се нуждае от допълнително обучение.
- Числеността на персонала не се променя.
- Извънредния труд е по-изгоден в сравнение с алтернативата да се наемат служители почасово.
- Хората са на разположение за кратък срок –толкова колкото е необходимо.
- Служителите работещи извънредно имат възможност за допълнителни доходи.
Недостатъци при използването на извънреден труд
- Прекаляването с използването на извънреден труд може да доведе до по-нисък морал и намаляване на продуктивността.
- Ако служителят стане зависим от извънредния труд, неговото намаляване или липса може да доведе до финансово затруднение и влошаване на отношенията с работодателя.
- Системно използване може да доведе до преумора у служителя.
- Извънредният труд трябва да се заплаща и това генерира допълнителни разходи за фирмата.
Въпреки безспорните предимства, мениджърите трябва да фокусират вниманието си върху минимизиране и контролирането на извънредния труд. Tой трябва да се планира и да се използва само ако е наистина необходимо. Нужна е ефективна система за отчитане на изработеното време, възпиране на натрупването на излишни часове или неверни данни за заплащане на извънреден труд и справедлива ставка за заплащане.
Kакво е Duty roster ?
Контролирането на работното време като цяло и в частност на извънредния труд става с ”Duty roster”. Той се изготвя в специална форма и представлява седмичен план график, в който са зададени работните смени в часове за всеки служител. Изработва се от супервайзера на звеното и се одобрява от мениджъра на отдела, след което се поставя на табло в обекта. При пристигането си на работа всеки служител вписва в този график реалното време, в което е започнал смяната си. След приключване на работа по същия начин той вписва реалното време, когато напуска работното място. Задължение на прекия началник е да следи коректността по вписванията. По този начин се води точен отчет на натрупаните часове. Мениджъра следи този процес и когато работата позволява, използва всяка възможност за да компенсира с връщане на часове или дни служителите с натрупан Over time. Това което той не успее да „изчисти”, се заплаща на служителя към месечното му възнаграждение. По този начин всички са доволни. Няма ощетени служители и интересите на хотела са защитени.